An interactive guide to places related to the 1920 Plebiscite. in Powiśle.
Interaktywny przewodnik po miejscach związanych z Plebiscytem 1920 r. na Powiślu.
Szlak Powiśle 1920 prowadzi do miejsc, które związane są z wydarzeniami bardzo istotnymi dla polskości dawnej Ziemi Malborskiej, dzisiaj nazywanej Powiślem, jakimi była walka o ich przyłączenie do odrodzonej Rzeczypospolitej po zakończeniu I wojny światowej. Na Powiślu walka ta przybrała formę plebiscytu, czyli oddania miejscowej ludności możliwości opowiedzenia się bądź za przyłączeniem do Polski, bądź za pozostaniem w granicach Niemiec. Przygotowania i udział w Plebiscycie 1920 r. stały się dla powiślańskich Polaków momentem największej konsolidacji działań na rzecz polskości i mimo przegranej w głosowaniu skutkowały powstaniem licznych polskich organizacji i pojawieniem się prawdziwych bohaterów walki o polskość. Trasy szlaku prowadzą do miejsc związanych z wydarzeniami sprzed Plebiscytu 1920 r. - ośrodków polskości pod pruskim, a następnie niemieckim zaborem, do miejscowości, w których Polacy działali na rzecz zachowania języka polskiego i polskiej kultury, następnie do miejsc bezpośrednio związanych z organizacją głosowania plebiscytowego i jego przeprowadzeniem, a w końcu do punktów na mapie, które zapisały się w historii już po Plebiscycie, kiedy to jego bohaterowie, niezrażeni przegraną, kontynuowali swoją działalność i ponosili jej konsekwencje, włącznie z ofiarą życia, którą wielu poniosło po rozpoczęciu II wojny światowej. To właśnie ludzie i ich biografie są tym, co w opowieści o Plebiscycie najważniejsze, im więc poświęcono najwięcej uwagi. Przemierzając trasy Szlaku Powiśle 1920 spotkamy polskich ziemian, nauczycieli, bankowców, rolników i inne osoby, dla których polskość Powiśla była celem, któremu poświęcili wszystko.
Aplikacja Szlak Powiśle 1920 to sposób na osobiste zetknięcie się z bardzo istotnym, choć ciągle mało znanym okresem w historii regionu. Lista obiektów i tras będzie stale wzbogacana. W ten sposób poznawanie Powiśla i jego historii można będzie rozłożyć w czasie i zwiedzać je we własnym tempie pieszo, na rowerze lub samochodem.
Aplikacja działa w trybie offline, wykorzystuje mapy OpenStreetMap oraz GPS.
Projekt został sfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
© 2020 by Muzeum Zamkowe w Malborku
Produkcja: Amistad.pl
Ekomuzeum Powidzkiego Parku Krajobrazowego zaprasza turystów do zwiedzania okolic wraz z turystyczną...
Polsko-Niemieckie Centra Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry w Dębnie...
Kompleksowy przewodnik mobilny „Powiat Piotrkowski” to narzędzie zawierające informacje przydatne zarówno turystom,...
Aplikacja mobilna „Powiat Szczecinecki. Naturalnie tak!” to idealna propozycja dla osób, które...
Aplikacja „Arboretum Kopna Góra” prezentuje bazę roślin znajdujących się w ogrodzie wraz...
Aplikacja mobilna Szalowa powstała w wyniku współpracy kilku jednostek pozarządowych, których wspólnym...
Created with AppPage.net
Similar Apps - visible in preview.